Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 7-17 hod. So, 8-11:30 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
06.06.2023
FISKARS výprodej skladových zásob
Vážení zákazníci. Právě začal výprodej skladových zásob vybraných výrobků Fiskars. Některé naleznete zde v sekci "výprodej", zbytek pak u nás na prod... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
02.03.2023 Zahrada
Výběr správné velikosti sekery Fiskars
Jak vybrat správnou velikost a hmotnost sekery Fiskars? číst celé
02.03.2023 Stavba
Jak zvolit tu správnou samonivelační hmotu.
V tomto článku najde rady a tipy ohledně výběru nivelační hmoty od výrobce Den Braven, kterou si můžete u nás koupit nebo objednat. číst celé
28.02.2023 Stavba
Jak správně spočítat spotřebu spárovací hmoty.
Rychlý a přesný výpočet množství spárovací hmoty na keramickou dlažbu. číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Rádce
  3. Stavba
  4. Jak zvolit tu správnou samonivelační hmotu.

Jak zvolit tu správnou samonivelační hmotu.

S nutností vyrovnávání podlah se setkáváme při rekonstrukcích, ale také při finalizacích novostaveb. Hrubé potěry, sloužící jako nosná vrstva, jen zřídka splňují náročné požadavky na ukládání podlahových krytin. Pouze rovný, hladký a dostatečně soudržný podklad nám garantuje funkční výsledek a dlouhou životnost celé skladby. Právě pro tento účel byly vyvinuty speciální vyrovnávací stěrky –  samonivelační hmoty.

Kterou samonivelační hmotu zvolit?

Při výběru správného produktu bychom měli zohlednit několik kritérií. V první řadě posuzujeme typ podkladu, na který budeme aplikovat samonivelační hmotu. U anhydritových potěrů na bázi síranu vápenatého volíme zásadně pouze sádrové samonivelační hmoty – ALFA S500, ALFA S700 nebo ALFA S800. U cementových potěrů můžeme použít cementovou, ale i sádrovou samonivelační hmotu. Sádrové samonivelační hmoty jsou díky jejich nižším rozpěrným tlakům při vyzrávání v určitých případech vhodnějším řešením pro problematické podklady s nižší povrchovou pevností.

K nestandardním podkladům jako např. dřevo nebo původní dlažba přistupujeme vždy individuálně. Pokud máme pochybnosti, poradíme se s výrobcem stěrky nebo zkušenějším realizátorem. Obecně však platí, že problematičtější podklady vyžadují sofistikovanější řešení a tehdy se vyplatí vsadit na produkty vyšší jakosti.

Dalším kritériem pro výběr samonivelační hmoty jsou požadavky finálního převrstvení. Zatímco plovoucí laminátová podlaha je k chybám tolerantní a vystačí si i s jednodušším materiálem jako např. PREMIUM S200. Lepená vinylová podlaha s vysokou elasticitou má nároky vyšší, které splňuje MULTI FLOOR S600. Vinylová podlahovina zákeřně zkopíruje každou jednu nedokonalost a také hrozí její odtržení, pokud bude lepena na nedostatečně soudržný povrch. Odlišné nároky mají koupelna se záchodem, které potřebujete brzo používat, zde můžeme aplikovat RAPID S400, v porovnání s vytápěnou podlahou, na kterou lze použít THERMO S300. Pokud jsme se rozhodli pro litou epoxidovanou podlahu, volíme cementové nivelační hmoty s vysokou pevností v tlaku, což splňuje GARÁŽ S660.

V neposlední řadě rozhoduje také intenzita zatížení podlahy, a tedy její celkové využití. Mechanické zatížení v průmyslové výrobě nebo i v běžné garáži je nesrovnatelně vyšší než například v dětském pokoji.

Náš sortiment zohledňuje všechny tyto aspekty. Vyrábíme produkty pro základní požadavky domácího provozu, ale také vysoce zatížitelné hmoty vhodné do výrobní haly, dílny či garáže.

Samonivelační hmota a postup její aplikace

Rozhodně se nevyplatí podcenit přípravu podkladu. Chceme-li mít jistotu, provedeme celoplošné přebroušení a zkontrolujme zbytkovou vlhkost.

Nesmírně důležitým krokem je aplikace penetračního nátěru. Slabě nebo vůbec nenapenetrovaný podklad absorbuje velké množství vody obsažené v samonivelační hmotě a to spolu s jemnými plnivy a funkční chemií – má za následek nedostatečný rozliv, tvorbu bublin, prasklin a jiných povrchových defektů. V konečném důsledku dojde k celkovému oslabení mechanických vlastností výsledné skladby. Pod samonivelační hmoty doporučujeme použít penetraci Primer ALFA, ve specifických případech Adhezní můstek. Větší výtluky a nerovnosti vyspravíme vhodnou opravnou hmotou, s menšími nedostatky si poradí i samotná stěrka.

Po obvodech místností umístíme dilatační pásy, v případě větších ploch přiznáme dilatační pole řezem (po dosažení prvotní pochůznosti).

Hmotu jsme rovnoměrně aplikovali a důkladně odvzdušnili trnovým válečkem – tzv. ježkem. Nyní je třeba zajistit plynulý proces vyzrávání. V žádném případě se jej nesnažíme urychlit nadměrným topením či větráním. Dbejme na dodržování aplikačních teplot během celého procesu a zamezme přímému působení slunečního záření.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Kde nás najdete

Železničářů 1492

Kladno, 272 01

 

Kontakty
Logo
ŽIRAFA STAVEBNINY eshop
(Po-Pá, 7-17 hod. So, 8-11:30 hod.)